Artykuł w Capital.bg: Nessebar z 15-letnim rekordem liczby transakcji nieruchomości w 2022 r.

Podczas gdy w kraju spadają, urząd rejestrów w gminie morskiej rośnie o 37%

Dokładnie 10 008 transakcji budynkami, częściami budynków i gruntami za cały rok 2022 zgłosił urząd rejestrów w Nessebarze. Oprócz w centrum Gminy, zgłaszane są w nim notarialne transakcje dotyczące nieruchomości w Rawdzie, Słonecznym Brzegu, Świętym Własie, Elenite i Obzor. Następuje wzrost o 37% w stosunku do roku poprzedniego i historyczny szczyt nieosiągnięty od 2007 r., kiedy to transakcji było nieco więcej – 10 084. Według dostępnych danych (rok 2005 jest pierwszym rokiem, dla którego istnieją statystyki – bel. red. .) w Rejestrze Nieruchomości 2022 i 2007 to jedyne lata, w których urząd w nadmorskim mieście osiąga wynik powyżej 10 tys.

Pod względem liczby transakcji w 2022 roku Urząd Rejestrów - Nessebar wyprzedza duże miasta regionalne, takie jak Burgas, Ruse, Stara Zagora, plasując się zaraz po Sofii, Płowdiwie i Warnie. I chociaż w 2007 roku odnotowano rekordową liczbę transakcji w całym kraju, w 2022 roku ogólny obraz spadł o nieco ponad 2%, podczas gdy urząd w nadmorskim mieście odnotował najwyższy wzrost.

Według brokerów z regionu, w ubiegłym roku na zakup nieruchomości w Słonecznym Brzegu, Neseberze i Rawdzie ustawiały się kolejki, a popyt przewyższał podaż. Połowa kupujących to Bułgarzy z dużych miast, takich jak Sofia i Płowdiw, a także mieszkający poza granicami kraju. Pozostała połowa to obcokrajowcy głównie z Polski, Czech i Niemiec. Główną przyczyną zakupów w ciągu roku jest inflacja i chęć zatrzymania przez ludzi oszczędności.

Po mocnym 2022 roku, od początku tego roku nastąpił gwałtowny spadek liczby transakcji dotyczących nieruchomości, a Elena Toncheva, główny broker w „Jawlena - Nessebar”, jest zdania, że ​​w ciągu sześciu miesięcy ceny w okolicy spadną nawet o 20% z powodu zmniejszonego popytu. Napędzane jest to niepewnością związana z toczącą się wojną na Ukrainie, niestabilnością polityczną oraz wzrostem cen. Według niej, osoby które w zeszłym roku kupiły nieruchomości z zamiarem odsprzedaży, będą musiały ograniczyć swoje oczekiwania ponieważ cena ich nieruchomości może spaść.

Rekordowy rok

Dla "Kapital Miasta" Elena Toncheva skomentowała, że ​​rekordowy rok 2022 w urzędze rejestrów Nessebar wynika głównie z galopującej inflacji i prób zachowania przez ludzi wartości ich oszczędności, poprzez inwestowanie ich w nieruchomości. Dotyczy to zarówno bułgarskich kupujących, jak i obcokrajowców z Polski, Niemiec i Czech.

Według Stiliyana Georgieva z bułgarskiego biura nieruchomości w Słonecznym Brzegu, duża liczba Bułgarów kupuje nieruchomości w regionie, aby korzystać z nich podczas aktywnego sezonu letniego, ale także jako drugi dom na święta i wakacje. Z jego obserwacji wynika, że ​​w 2022 r. sprzedano całkiem sporo „stagnujących” od około dwóch lat domów z angielskimi i rosyjskimi właścicielami, którzy chcieli się ich pozbyć. Kupujący to głównie Bułgarzy, ale byli też tacy z Czech, Słowacji i Polski.

Dla Tonchevej z „Jawlena”, sprzedawały się głównie nieruchomości w Słonecznym Brzegu i Św.Wlasie, ponieważ w Nessebar i Rawdzie nie było takiego oferowania z rynku wtórnego oraz nowego budownictwa.

Z jej obserwacji wynika, że ​​w 2022 roku ceny nieruchomości wzdłuż całego wybrzeża od Rawdy do Świętego Własu zaczynają się od około 900 euro, a średnio około 1000, przy czym w bardziej luksusowych kompleksach w Słonecznym Brzegu ceny sięgają około 1200 euro za metr kwadratowy. Według Bulgarian properties średnie ceny w Nessebarze i Świętym Własie to około 860 euro, w Obzor około 800, a w Słonecznym Brzegu 700 euro.

Zarówno według Tonchevej, jak i Georgiewa transakcje w 2022 r. dotyczyły głównie „płatności gotówkowych” i bardzo niewielki procent osób kupowało na kredyty hipoteczne. Z obserwacji głównego brokera „Jawleny”, w Nesebarze ​​nieliczni kupujący na hipotekę brali kredyt nie dlatego, że nie mieli pieniędzy na transakcję, ale dlatego, że chcieli aby „bank sprawdził nieruchomość”.

Zacisze przed burzą

Elena Toncheva powiedziała, że ​​od początku roku nastąpił drastyczny odwrót i spadek zapytań o nieruchomości i transakcji. Ujawnia, że ​​nawet lokalni brokerzy i notariusze, którzy byli zasypani pracą w poprzednim roku, mówią jej teraz, że zauważają brak transakcji. Toncheva jest zdania, że ​​znajdzie to odzwierciedlenie w wynikach Agencji Rejestracyjnej za pierwszy kwartał roku. Według Stiliyana Georgieva jest spadek, ale w pierwszych trzech miesiącach roku zdarzają się też transakcje, które miały miejsce w poprzednim roku, ale dopiero teraz zostały zatwierdzone przed notariuszem. To zniekształciłoby statystyki i spadek nie byłby tak wyraźny w oficjalnych danych.

Niepewność związana z wojną na Ukrainie i niestabilnością polityczną w Bułgarii oraz zbyt wysokimi już cenami nieruchomości otrzeźwią rynek. Kupujący wycofują się teraz i czekają przed dokonaniem zakupu. Według Tonczewej i Georgiewa nieuchronnie wpłynie to na ceny. Obaj oczekują, że nieruchomości w okolicy staną się tańsze, a według Eleny Tonchevej spadek cen będzie widoczny w ciągu sześciu miesięcy i może sięgnąć nawet 20%. Według Georgiewa, będzie to raczej „powoli i płynnie”, a do lata raczej nie będzie żadnych poważnych zmian.

Zobacz wszystkie nasze oferty w Nessebarze tutaj!

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi, a prawa do jego rozpowszechniania należą do jego autora. Wszystkie zdjęcia, teksty, klipy wideo, materiały graficzne i banery w tym artykule są własnością SUPRIMMO i są chronione prawem autorskim Republiki Bułgarii. Jeśli chcesz wykorzystać informacje zawarte w tym artykule, skontaktuj się z nami w celu uzyskania pozwolenia.

Zapisałeś tę nieruchomość lub wybór na swojej liście „Ulubione nieruchomości”.
Usunąłeś tę nieruchomość lub wybór z listy "Ulubione nieruchomości "